Aronia Tea


1 Kutu Satın Al - 59.00 ₺


ÜRÜN ÖZELLİKLERİ YORUMLAR

İçerik Tablosu

Aronia, Doğu Avrupa ve Rusya'da yaygın olarak tüketilen antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Aronia, yerli tıpta üst solunum yolları için bir tedavi olarak kullanılmıştır. Meyvenin ek formda da mevcut olduğu ve oksidatif stresle ilgili bir dizi sağlık faydası sağladığı söylenmektedir. Oksidatif stres, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok kronik hastalığa bağlı yıkıcı bir süreçtir. DNA'ya zarar veren serbest radikaller vücudu ezdiğinde ortaya çıkar. Aronia, serbest radikalleri öldürdüğü ve ek sağlık faydaları sağladığı bilinen çok etkili antioksidanlar sağlayarak oksidatif stresle savaştığı düşünülmektedir. Aronia, birçok formda tüketilmektedir. Özellikle çay formu oldukça fayda sağlamaktadır. Bugüne kadar çok sayıda kapsamlı çalışma aronia tea çayının, insan sağlığı üzerindeki etkilerini test etmiştir. 

Aronia tea, hızlı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur, uzun süre tokluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu özellikleri ile beraber kalıcı ve sağlıklı bir biçimde yağ yakılmasının gerçekleşmesine yardımcı olur. Vücut üzerinde arındırıcı ve detoks etkisi ortaya çıkaran bu etkili çay, virüs ve bakterilerden de korunmaya yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın ilk ana koşulu sindirim mekanizmasının düzenli bir şekilde çalışması, metabolizmanın ise belli başlı bir hızda ilerlemesidir. Metabolizma yavaşsa eğer ve akabinde hazımsızlık ile beraber kabızlık gibi sindirim mekanizması sorunları varsa çok az yemek de tüketilse ya da ağır egzersizler de yapılsa etkili bir şekilde kilo verme sağlanamaz. Bunun sebebi vücudun tüketilmeye başlanan besini yağ olarak depolaması ve tam olarak sindirmemesidir. Aronia tea, bu problemin tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olarak olması gereken bir işlev süreci ile beraber bağırsak ve midenin etkili bir çalışmasına katkıda bulunur. Vücut üzerinde yağ yakımının teşvik edilmesine de etki edecektir. Böylece doğal mekanizma hiçbir şekilde bozulmadan etkili bir şekilde zayıflama başlar. Aronia tea faydaları arasında şunlar da bulunur:

Oksidatif stres: Aronia tea, oksidatif stres ile ilgili durumların tedavisinde faydalı olabilir. Oksidatif stres, serbest radikaller olarak isimlendirilen kararsız olan moleküller, vücudun olumsuz etkilerine karşı savunmasını ezdiğinde meydana gelir. Serbest radikaller, DNA'ya ciddi zarar verebilir. Bu durum da kanser, kalp hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), felç ve diğer durumlar da dahil olmak üzere birçok hastalığın gelişmesine katkıda bulunabilir. 2019 yılında yayınlanan bir araştırma incelemesinde bilim adamları, 13 çalışmayı değerlendirerek aronia tea formunun prosiyanidin, antosiyanin ve fenolik asit karışımının en güçlü doğal antioksidanlardan birini oluşturduğunu bulmuşlardır. 

Metabolik Sendrom: 2019 yılında yayınlanan küçük çaplı bir çalışmada araştırmacılar, aronia tea formunun, metabolik sendromlu insanlara fayda sağlayabildiğini keşfettiler. Aşırı karın yağı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve iltihaplanma da dahil olmak üzere kalp hastalığı ve şeker hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı bir sağlık problemleri kümesidir. İki ay boyunca metabolik sendromlu 25 hasta günde üç defa aronia tea formunu aldı. Çalışma sonuçları hastaların kan basıncı, C-reaktif protein (iltihaplanma belirteci) ve LDL (kötü kolesterol) kolesterolünde önemli düşüşler yaşadığını göstermiştir.

Diyabet (Şeker Hastalığı): Aronia tea formu, diyabetli kişilerde kan şekerinin yönetilmesi altında tutulmasına da yardımcı olabilir. Birkaç ay boyunca gün içerisinde şekersiz, yapay tatlandırılmış aronia tea içtikten sonra şeker hastaları açlık kan şekeri seviyelerinde bir düşüş gösterdi. Aronia tea formunun toplam kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmüştür.

Ayrıca bu form, karoten, zeaksantin ve lutein gibi flavonoid antioksidanlar bakımından da zengindir. Zea-ksantin, UV ışınları üzerinde foto-filtre edici etkilere sahiptir ve bu nedenle gözleri yaşlılarda yaşa bağlı makula hastalığından (ARMD) korur. Ayrıca C vitamini, A vitamini, E vitamini, beta karoten ve folat gibi birçok antioksidan vitamin, potasyum, demir ve manganez gibi minerallerin iyi kaynaklarıdır.