Aksöğüt Kabuğu Çayı


1 Kutu Satın Al - 49.00 ₺

2 Kutu Satın Al - 79.00 ₺

3 Kutu Satın Al - 119.00 ₺

4 Kutu Satın Al - 149.00 ₺


ÜRÜN ÖZELLİKLERİ YORUMLAR

Aksöğüt Kabuğu Çayı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Doğanın inanılmaz etkilerinin gelişen teknolojiyle birlikte yeniden kanıtlandığına defalarca şahit oluyoruz. Bitkisel tedavi uygulamaları ülkemizde olmak üzere Avrupa ve Çin ülkelerinde de popüler bir şekilde tercih edilmektedir. Aksöğüt kabuğu da sayısız faydalarıyla birçok sağlık sorunu için şifa olmaktadır. M.Ö. 400 ile 450’li yıllara kadar dayanan ve Hipokrat döneminde yüksek ateş ile beraber romatizma sorunu yaşayan hastalara aksöğüt kabuğunun çiğnemesi tavsiye ediliyordu. Mevlana’nın Mesnevi isimli eseri de aksöğüt kabuğu çayının faydalarına yer vermiştir. O zamanlarda Konya yöresinde bu çay, şifa kaynağı olarak insanlara tavsiye edilmiş ve bizzat Mevlana’nın kendisinin de kullandığına dair rivayetler vardır. Yapılan klinik araştırmaların sonucunda aksöğüt kabuğu çayının birçok sağlık sorununa iyi geldiği görülmüştür. Bacak, ayak ve vücut üzerindeki bağ ağrıları, romatizmal sorunlar, osteoartrit ile beraber bel ağrısı tedavisi için kullanılmaktadır. Ağrı kesici etkisi olan bu harika çay, aspirine benzer etkiler gösterir. Aspirinle tam olarak kıyaslandığı zaman etkisinin çok daha uzun bir süre sürdüğü kanıtlanmıştır. İltihap kurutucu özelliği de olan aksöğüt kabuğu çayı, demlenerek içildiği zaman vücut üzerindeki iltihap ve enfeksiyonları yok eder. 

Aksöğüt kabuğu çayının analjezik etkisini öğrenmek isteyen uzmanlar, birçok insan üzerinde yaptıkları deneyde 240 mg aksöğüt kabuğunu çay olarak tüketen hastaların bel ağrısı sorunlarının çok büyük oranda azaldığı görülmüştür. Bel ağrısının farklı tür nedenleri olduğu için ana birleşim aksöğüt kabuğu ile yapılan krem ya da çaydır. Aksöğüt kabuğu çayı, 18 yaşından küçük olan çocuklar için kullanımı önerilmez. Bunun sebebi ise çocuklarda nadiren görülebilen Reye sendromudur. Yetişkinlerin kullanımında ise hiçbir şekilde problem yoktur ve bu çayın demlenerek tüketilmesi tavsiye edilir. Günümüzde çayla beraber krem formunun da kullanımı yaygınlaşmıştır.

Her ne kadar insanlar, aspirin ilacının bir ağaçtan elde edildiğini bilseler de bilim adamları, ağrı kesici özelliklerini incelemeye sevk eden bu ağacın, söğüt olduğunu bilmezler. Bu çay, tüm salix maddeleri, salisilatın öncüsü olan salisiti, flavanoidleri ve mazı tozunu (tanin olarak bilinir) içerir. Bu çayın tüm etkisini bu bileşenler sağlamaktadır. Aksöğüt kabuğu çayının ağrıyı azaltıcı özelliklerine dair şüphe yoktur ancak bazı insanlar üzerinde yapılan biyolojik çalışmalar, her zaman için güzel sonuçlar vermemiştir. Şiddetli bir sırt ağrısı ile beraber osteoartrit sorunu olan hastalarda bu çay, plasebo etkisinden daha üstün gelmiştir ancak romatizmal artriti olan hastalarda yapılan çalışmalarda bu çayın, çok az bir etkisi görülmüştür. Bu çayın, farklı bilimsel dergilerde de yayınlanan faydaları ve özellikle hangi sorunlara iyi geldiği uygulamalı bir şekilde anlatılmıştır. Bel ağrısının tedavisinde klinik bir ortam yapılan tedaviler eşliğinde başka alanlarda da faydası olduğu ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde birçok üretici aksöğüt kabuğu çayını ve kremini üretmektedir.

Aksöğüt Kabuğu Çayı Nasıl Kullanılır?

Aksöğüt kabuğu çayında bulunan bir madde sebebiyle 18 yaşından küçük olan çocukların kullanması önerilmez. Kurutulmuş yapraklardan üretilen çay formu, en popüler olan kullanımıdır. Çayı hazırlamak için ortalama 250-300 ml suyun içine 1 yemek kaşığı aksöğüt kabuğu çayı atılır ve kısık ateşte demlenmeye bırakır. Çay ateşten alınır ve yarım saat süresince dinlendirilir. Sonrasında ise 2 ile 3 fincan tüketilir.

Aksöğüt Kabuğu Çayı Nerelerde Satılmaktadır?

Aksöğüt kabuğu çayı ile beraber kremi hipermarketlerde, eczanelerde ve aktarlarda satılır. Ayrıca çevrimiçi satış siteleri aracılığıyla da kargo ile tüketiciye ulaştırılmaktadır. Bu etkili çayın mutlaka denenmesi ve düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. 

 

Aksöğüt Kabuğu Çayı Satın Al | Ejzane.net